Rămâi conectat

Administrație

Începând de mâine, 24 octombrie 2021, orașul ZLATNA intră în SCENARIUL ROȘU de combatere a pandemiei de COVID-19

zlatnainfo.ro

Publicat

în

CJSU Alba a stabilit în ședința de astăzi ca orașul ZLATNA să intre de mâine, 24 octombrie 2021, ora 00.00, în scenariul ROȘU de combatere a pandemiei de COVID-19, după ce incidența cazurilor de COVID-19 a trecut de 3.00 la mia de locuitori.

HOTĂRÂREA nr. 259 din 23.10.2021: Privind constatarea ratei de incidență cumulată la 14 zile a cazurilor de îmbolnăvire cu SARS–CoV-2, la data de 23.10.2021 și stabilirea măsurilor de limitare și prevenire a răspândirii virusului SARS-CoV-2 la nivelul unităților administrativ-teritoriale de pe raza județului Alba

Având în vedere rata de incidență cumulată la 14 zile a cazurilor de COVID–19 la nivelul tuturor unităților administrativ–teritoriale din județul Alba, la data de 23.10.2021, transmisă Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Alba de către Direcția de Sănătate Publică Alba prin adresa nr. 11103.

În conformitate cu:

Legea nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID–19, cu modificările și completările ulterioare;

Legea nr. 136/2020 privind instituirea unor măsuri în domeniul sănătății publice în situații de risc epidemiologic și biologic;

O.U.G. nr.21/2004 privind Sistemul Național de Management al Situațiilor de Urgență, aprobată prin Legea nr. 15/2005, cu modificările și completările ulterioare;

H.G. nr. 557/2016 privind managementul tipurilor de risc;

H.G. nr. 1090/07.10.2021 privind prelungirea stării de alertă pe teritoriul României începând cu data de 10 octombrie 2021, precum și stabilirea măsurilor care se aplică pe durata acesteia pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19;

Ținând cont de:

prevederile art. 10 din Regulamentul-cadru privind structura organizatorică, atribuțiile, funcționarea și dotarea comitetelor și centrelor operative pentru situații de urgență, aprobat prin H.G. nr. 1491/2004;

prevederile art. 23 alin. (1) din Regulamentul de Organizare și Funcționare a C.J.S.U. Alba, aprobat prin Ordinul Prefectului județului Alba nr.336/25.07.2017, cu modificările și completările ulterioare;

În temeiul dispozițiilor art. 13 alin. 2 anexa 3 la H.G. nr.1090/07.10.2021 privind prelungirea stării de alertă pe teritoriul României începând cu data de 10 octombrie 2021,

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Alba, convocat în ședință extraordinară în data de 23.10.2021,

HOTĂRĂȘTE:

(1) Se constată încadrarea în limitele incidenței cumulată la 14 zile a cazurilor de îmbolnăvire cu SARS–CoV-2, la data de 23.10.2021, pentru fiecare unitate administrativ-teritorială de pe raza județului Alba, conform Anexei care este parte integrantă din prezenta hotărâre;

(2) Măsurile stabilite pentru diminuarea riscului de îmbolnăvire cu SARS-CoV-2 la nivelul tuturor unităților administrativ-teritoriale de pe raza județului Alba, sunt cele prevăzute în hotărârea Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Alba nr.243 din 09.10.2021,în funcție de rata de incidență cumulată la 14 zile a cazurilor de îmbolnăvire cu SARS-CoV-2, conform anexei la prezenta hotărâre;

(3) Măsurile prevăzute în anexa la prezenta hotărâre pentru orașele: Baia de Arieș, Cugir și Zlatna, respectiv comunele: Lupșa, Meteș, Mihalț, Mogoș, Rădești, Sălciua, Săsciori, Șona și Vadu Moților intră în vigoare începând cu data de 24.10.2021 ora 00:00, și se aplică pentru o perioadă de 14 zile, iar termenele de aplicare a măsurilor prevăzute pentru celelalte unități administrative-teritoriale de pe raza județului Alba rămân cele stabilite prin hotărârile C.J.S.U. Alba adoptate anterior.

Hotărârile adoptate de C.J.S.U. Alba până la data adoptării prezentei hotărâri își mențin aplicabilitatea în măsura în care prevederile acestora nu contravin măsurilor stabilite în prezenta hotărâre.

Prezenta hotărâre se transmite membrilor Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Alba, la toate U.A.T. – urile de pe raza județului Alba, în vederea aducerii la cunoștința populației, operatorilor economici și instituțiilor publice, prin toate mijloacele de comunicare avute la dispoziție. De asemenea, prezenta hotărâre se transmite la Inspectoratul General pentru Situații de Urgență și la Departamentul pentru Situații de Urgență de către Inspectoratul pentru Situații de Urgență „UNIREA” al județului Alba. Totodată, hotărârea se va afișa pe site-ul Instituției Prefectului – Județul Alba.

ANEXĂ:

ORAŞ BAIA DE ARIEŞ 6.37 art.1 lit.A și F 24.10.2021 ora 00:00 – 06.11.2021 ora 24:00

ORAŞ CUGIR 10.25 art. 1 lit. A și G 24.10.2021 ora 00:00 – 06.11.2021 ora 24:00

ORAŞ ZLATNA 3.07 art.1 lit.A și D 24.10.2021 ora 00:00 – 06.11.2021 ora 24:00

LUPŞA 7.91 art.1 lit.A și G 24.10.2021 ora 00:00 – 06.11.2021 ora 24:00

METEŞ 12.48 art.1 lit.A și G 24.10.2021 ora 00:00 – 06.11.2021 ora 24:00

MIHALŢ 4.33 art.1 lit.A și E 24.10.2021 ora 00:00 – 06.11.2021 ora 24:00

MOGOŞ 7.93 art.1 lit.A și G 24.10.2021 ora 00:00 – 06.11.2021 ora 24:00

RĂDEŞTI 7.82 art.1 lit.A și G 24.10.2021 ora 00:00 – 06.11.2021 ora 24:00

SĂLCIUA 3.57 art.1 lit.A și D 24.10.2021 ora 00:00 – 06.11.2021 ora 24:00

SĂSCIORI 6.90 art.1 lit.A și F 24.10.2021 ora 00:00 – 06.11.2021 ora 24:00

ŞONA 8.48 art.1 lit.A și G 24.10.2021 ora 00:00 – 06.11.2021 ora 24:00

VADU MOŢILOR 7.79 art.1 lit.A și G 24.10.2021 ora 00:00 – 06.11.2021 ora 24:00

 


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Zlatna Info și pe GOOGLE NEWS


Administrație

De marți, 16 iunie 2026, se redeschide circulația pe centura ocolitoare a orașului Zlatna

zlatnainfo.ro

Publicat

în

Începând de marți, 16 iunie 2026, de la ora 9:00, circulația rutieră pe varianta ocolitoare a orașului Zlatna va fi redeschisă.

Anunțul a fost făcut de reprezentanții Primăriei Zlatna în după amiaza zilei de astăzi, 15 iunie 2026.

„Pentru fluidizarea traficului și creșterea siguranței participanților la trafic, circulația autovehiculelor de mare tonaj (trafic greu) prin oraș rămâne restricționată, acestea urmând să utilizeze varianta ocolitoare. Vă mulțumim pentru înțelegere și îi rugăm pe toți participanții la trafic să respecte semnalizarea rutieră și regulile de circulație”, au precizat reprezentanții Primăriei Zlatna.

Centura ocolitoare a Zlatnei (DC 78), inaugurată inițial în 1985, are aproximativ 5,6 km, dar lucrările de reabilitare finalizate au vizat doar o porțiune de circa 3,4 km.

Proiectul a fost finanțat prin programul „Anghel Saligny”, cu o valoare de aproximativ 16 milioane de lei, și a fost început în 2023.

Lucrările au freprezentat cea mai amplă reabilitare din ultimii 40 de ani, iar scopul principal a fost ca drumul să poată prelua din nou traficul greu de tranzit (camioane de peste 7,5 tone), care până acum a circulat uneori prin oraș.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Zlatna Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Administrație

Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Zlatna va fi reabilitată

zlatnainfo.ro

Publicat

în

Primăria Zlatna a lansat în cursul zilei de marți, 2 iunie 2026, în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP), procedura de contractare prin licitație publică a execuției lucrărilor afarente obiectivului de investiții „Conservare-restaurare Biserica „Adormirea Maicii Domnului”, oraș Zlatna”.

Valoarea totală estimată a contractului propus este de 10.154.082 lei (echivalentul a 1,93 milioane euro), fără TVA. Data limită pentru primirea ofertelor este 24 iunie 2026.

Atestată documentar la anul 1424, Biserica „Adormirea Maicii Domnului” Zlatna, este unul dintre monumentele istorice, pe nedrept, prea puțin cunoscute.

Este cea mai veche biserică din Zlatna și este considerată „lăcașul de cult românesc la care se remarcă cel mai substanțial aport al stilului gotic”, se arată pe site-ul Museikon Alba Iulia. Biserica este monument istoric de arhitectură de importanță națională, pentru restaurarea căruia Primăria Orașului Zlatna a semnat cu Agenția pentru Dezvoltare Regională Centru un contract de finanțare nerambursabilă.

Contractul „Conservare-restaurare Biserica Adormirea Maicii Domnului Zlatna” este finanțat prin intermediul Programului „Regiunea Centru” 2021 – 2027, Prioritatea: 8. „O regiune atractivă”, Acțiunea: 8.2 – Dezvoltare urbană integrată prin regenerarea spațiilor publice, punerea în valoare a patrimoniului, infrastructurii culturale și a potențialului turistic din orașele Regiunii Centru. Valoarea totală a proiectului este de 17.792.340,24 lei din care suma nerambursabilă este de 15.123.489,20 lei.

• Monument de importanță națională

Biserica „Adormirea Maicii Domnului” este monument de importanță națională, categoria A și este înscris în LMI 2015 a județului Alba la nr. 650, având cod AB-II-m-A- 00400. Acest monument este un exemplu rar de biserică românească zidită în stil gotic în prima jumătate a secolului al XV-lea, probabil 1424.

Așa cum atestă inscripțiile descoperite cu ocazia unei renovări din anul 1744: „(…) s-au zidit această sfântă biserică, dintâi cu tinda până la mijlocul zidululu (sic!), cu toată chieltuiala dumnealui jupanului Stănislav (sic!) Hraboru i jupanița ego Anca, și păntru acest lucru cât arată mai sus s-au aflat chieltuiala cinjsprăzeace sute de florinț; și murind, au rămas neisprăvit(ă). Iar la an 1696 atuncea s-au apuca(t) jupanu Dobra Anghel și cu jup(a)nu Iacov Ioanăș și au zidit-o cu toată chieltuiala dumnealor: bolta tinzii și turnul; și s-au făcut chieltuiala (…)”.

Restul de cel puțin două rânduri și jumătate de text nu s-a mai păstrat, dar cronica continuă cu: „În an 1744 au răpăosat jupânu Roșca Ion și au lăsat bisearecii doao sute și 50 de florinți pentru zugrăvitu aceștii sf(in)te bisea(ri)ci, ca să fie ctitor și să(-l) pomenească la sfânta liturghie. Zugrăvitu-s-au această sfântă bisearică în zilele înălțatei crăesie Mariei Tereziei (… ) (fii)nd vlădica (…) (I)nochientie de Sadu (…); ostenitor și îndemnător și ctitor acestui lucru la ziditul oltariului și la zugrăvitul besearecii au fost Popa Ivan i sin ego Popa Pătru”.

În 1937 a fost renovat exteriorul și s-au efectuat picturi noi în biserică, context în care au fost scoase la iveală și curățate o serie de picturi vechi, documentate de Virgil Vătășianu. Intervențiile recente au avut însă cel mai mare impact.

Astfel, în 1993-1998, a avut loc o renovare masivă: s-a refăcut pictura din interior, au fost puse în valoare unele elemente (portalul sudic, ferestrele tâmplei), s-au introdus sisteme de apă potabilă și gaz metan. Intervențiile au fost însă agresive, elemente ale vechilor picturi fiind acoperite sau completate de artiștii contemporani. În plus au apărut degradări ale tencuielilor exterioare, acoperișului, fisuri ale zidăriei, deteriorări ale elementelor de piatră.

• Obiectivele intervenției

În cadrul proiectului se va repara acoperișul, se vor efectua lucrări de consolidare a zonelor de zidărie dislocată, un dren perimetral, hidroizolații exterioare, restaurarea componentelor artistice din piatră inclusiv tratarea biologică, se vor înlocui instalațiile de alimentară cu apă potabilă și canalizare pluvială și se vor executa lucrări de amenajare exterioară, inclusiv marcarea în exterior a urmelor ruinelor descoperite în cadrul cercetării arheologice pentru evidențierea fazelor de construcție și instalație de iluminat arhitectural.

Prin organizarea unor evenimente și activități culturale și sociale, biserica va deveni un spațiu multicultural care va oferi u spațiu optim pentru organizarea diferitelor activități și evenimente, precum lansări de cărți, concerte de muzică clasică, activități de informare privind monumentul istoric cu scopul descoperirii istoriei monumentului și al orașului etc.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Zlatna Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Administrație

Două blocuri independente energetic, construite pentru tinerii specialiști care vor alege să profeseze în Zlatna

zlatnainfo.ro

Publicat

în

În acest zile, la Zlatna se lucrează în ritm alert la construirea celor două blocuri pentru specialiști, pe care administrația locală intenționează să le pună la dispoziția medicilor, profesorilor și altor tineri care vor alege să profeseze în oraș.

„Se lucrează, este a doua firmă care lucrează, primii au renunțat și am relicitat, dar se lucrează bine. Este vorba de două blocuri pentru specialiști, medici, dascăli, ce va fi nevoie”, a declarat primarul Zlatnei, Silviu ponoran, pentru ziarulunirea.ro.

Noile blocuri vor fi complet independente energetic, fiind dotate cu pompe de căldură, panouri fotovoltaice și panouri solare: „Structura blocurilor este din lemn, cu fundații normale din beton și vor avea parter și două niveluri. Vor fi câte 6 apartamente în fiecare bloc, iar investiția se ridică la suma de 6.500.000 lei”, mai spune edilul de la Zlatna.

Investiția este esențială pentru dezvoltarea orașului Zlatna, un oraș care, în ultimii ani, a început să prindă avânt într-un ritm tot mai vizibil: „Este o investiție benefică, mai ales că săptămâna viitoare sper să putem face recepția la spital. Acolo vor fi câteva zeci de oameni care vor munci și dacă vor veni medici la noi în oraș, vor avea nevoie de locuințe. În acest fel, o să avem posibilitatea să le punem la dispoziție aceste blocuri pe care vrem să le finalizăm până la sfârșitul anului 2026”, a mai menționat Silviu Ponoran.

Lista de investiții la Zlatna este destul de lungă, cuprinzând 52 de obiective, creșa și blocurile pentru specialiști fiind în aceeași zonă, care va fi amenajată pentru ca lumea să se simtă bine, iar Zlatna să fie atractivă pentru oricine.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Zlatna Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

zlatnainfo, stiri zlatna, informatii zlatna