Rămâi conectat

Politică

PNL Alba, după ce primarul Silviu Ponoran a semnat listele AUR pentru DEMITEREA lui Iohannis: „Un episod politic absolut nefericit”

zlatnainfo.ro

Publicat

în

PNL a fost și va rămâne un partid în care libertatea de opinie e importantă și prezentă de la dezbatere până la decizie. Pentru absolut orice membru!

Dar de aici și până la asocierea directă, publică, inclusiv prin semnătură, a unui liberal cu o formațiune ale cărei acțiuni ridică mari semne de întrebare, este cale lungă și denotă o deviere de la verticalitate, mai ales în ochii celor care te cunosc de o viață.

Gestul colegului nostru, primarul din Zlatna, Silviu Ponoran, de a semna pe lista AUR, pentru demiterea președintelui Klaus Iohannnis, reprezintă, înainte de orice, un episod politic absolut nefericit.

Apetitul domnului Ponoran pentru AUR, partid care se joaca de-a demiterea președintelui într-o perioadă în care prioritățile sunt cu totul altele, îl plasează, din păcate, nu într-o „scăpare” de acceptat, cât într-o „ieșire” radicală unilaterală, dincolo de opțiunea colegilor de filială sau de valorile PNL. Un episod public calculat și provocat de dragul scandalului și diversiunii de pionii locali ai unui partid oportunist și speculant ce s-a folosit de orice prilej pentru a manipula, fără nicio soluție reală pentru români în cea mai grea perioadă pe care o traversează, ca toate țările din lume, România.

Îi respectăm primarului Zlatnei valul de încredere pe care îl are, de câteva mandate, din partea concetățenilor. Îi recunoaștem munca uriașă depusă pentru realizarea atâtor proiecte, despre care chiar și domnului primar ar trebui să-i fie clar că sunt rezultatul implicării și susținerii PNL . Ne rămâne regretul că a căzut pradă, sperăm noi, unui impuls de moment și a trecut linia atât de bine delimitată care desparte un cetățean cu drept de vot de un politician votat de oameni sub sigla PNL.

Biroul de presă al PNL ALBA


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Zlatna Info și pe GOOGLE NEWS


Politică

PNL a câștigat Alegerile Parlamentare desfășurate duminică, 1 Decembrie 2024, în orașul Zlatna

zlatnainfo.ro

Publicat

în

Conform rezultatelor finale ale Alegerilor Parlamentare disputate ieri, 1 Decembrie 2024, PNL a obținut cele mai multe voturi în orașul Zlatna, podiumul fiind completat de AUR și PSD.

Rezultatele finale pentru orașul Zlatna, publicate pe site-ul AEP după centralizarea tuturor proceselor verbale din secțiile de votare sunt următoarele:

Senatul României:

PARTIDUL NAȚIONAL LIBERAL – 30,70%

ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR – 21,74%

PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT – 18,75%

PARTIDUL OAMENILOR TINERI – 9,33%

PARTIDUL SOS ROMÂNIA – 5,85%

Camera Deputaților:

PARTIDUL NAȚIONAL LIBERAL – 31,01%

ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR – 21,89%

PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT – 15,70%

PARTIDUL OAMENILOR TINERI – 8,82%

PARTIDUL SOS ROMÂNIA – 5,02%


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Zlatna Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Politică

(P) Zlatna are șansa istorică de a avea un parlamentar originar din acest oraș

zlatnainfo.ro

Publicat

în

Orașul Zlatna are oportunitatea de a fi reprezentat în Parlamentul României de către un zlătnean. Consilierul județean Corneliu Mureșan, președinte al PSD Alba, ocupă locul 1 la Senatul României, având șanse reale de a ajunge în Parlament.

„Rădăcinile mele sunt în Munții Apuseni, la Zlatna, locul care pentru mine înseamnă acasă. Sunt pregătit să reprezint cu bună credință cu profesionalism oamenii din Zlatna în Senatul României. Cunosc problemele și necesităților orașului și ale oamenilor și voi colabora cu toți factorii implicați în dezvoltarea comunității. De asemenea, voi fi alături de toți cetățenii care au nevoie de sprijin”, a transmis Corneliu Mureșan, care este și antreprenor.

Începând cu anul 2011, Corneliu Mureșan a luat decizia de a menține sediul unei firme cu peste 30 de angajați în Zlatna. Această alegere permite ca o parte din impozitele plătite de companie să ajungă în bugetul primăriei, sprijinind astfel gospodărirea orașului.

Corneliu Mureșan (38 de ani) s-a născut, a crescut și s-a format ca om la Zlatna. El vrea ca tinerii din Zlatna să aibă șansa unei vieți mai bune acasă, să nu mai fie nevoiți să plece din oraș în căutarea unui loc de muncă ori sa facă zilnic naveta, zeci de kilometri.

 

Comandat de Partidul Social Democrat- Organizația Județeană Alba / Executat de UNIREA PRES SRL – portal online: https://www.zlatnainfo.ro/ CMF: 21240002.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Zlatna Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Politică

(P) PSD Alba susține crescătorii de animale pentru redeschiderea târgurilor. Primul târg cu animale a avut loc la Săsciori

zlatnainfo.ro

Publicat

în

Echipa PSD Alba susține crescătorii de animale pentru redeschiderea târgurilor, închise de conducerea Autorității Naționale Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor, instituție condusă de un președinte impus de PNL.

După câteva luni în care târgurile și alte evenimente cu animale au fost interzise, echipa PSD Alba a venit în sprijinul crescătorilor de animale din județ și a inițiat o serie de demersuri pentru redeschiderea târgurilor. Primul târg la care s-a permis expunerea animalelor a fost duminică la Săsciori.

„Am răspuns solicitărilor primite de la crescătorii de animale și am inițiat mai multe demersuri pentru redeschiderea târgurilor de animale. Cu ajutorul colegului nostru vicepreședintele ANSVSA, social-democratul Ioan Oleleu, am reușit să deschidem, duminică, primul târg la care crescătorii au putut să își aducă animalele. Târgul de la Săsciori (satul Sebeșel) a adunat câteva mii de oameni ceea ce demonstrează că este nevoie să reluăm aceste evenimente tradiționale în întreg județul. Trebuie să revenim la normal din acest punct de vedere și să permitem reluarea, cu respectarea normelor sanitar veterinare, a unei activități din care trăiesc multe familii din satele românești. Am spus mereu că trebuie să trecem de la povesti liberale, la fapte social-democrate. Liberalii s-au plâns în presă și în declarații privind greutățile crescătorilor de animale, dar nu au făcut nimic concret. Eu și colegii mei am făcut demersuri serioase pentru ca evenimentele cu prezența animalelor, târguri sau expoziții, să poată fi organizate în continuare”, a spus Corneliu Mureșan, președintele PSD Alba și consilier județean.

La târgul cu animale de la Săsciori, alături de echipa PSD Alba, a participat și fostul ministru al Agriculturii, Petre Daea, care este inițiatorul multor măsuri de sprijin pentru fermieri și producătorii locali. PSD Alba susține redeschiderea tuturor târgurilor de animale din județul Alba cu respectarea măsurilor pentru prevenirea răspândirii îmbolnăvirilor la animale. De asemenea, PSD vrea ca satul românesc să prospere, să fie puternic, iar oamenii de aici să o ducă mai bine. În programul de guvernare al PSD, sunt prevăzute mai multe măsuri pentru pregătirea tinerilor fermieri și încurajarea lor să lucreze în agricultură. Astfel, PSD propune alocarea a 44 milioane de euro din PNRR pentru transformarea a 57 de licee agricole în școli de formare a viitorilor fermieri antreprenori și a salariaților calificați pentru activitățile economice din agricultură. De asemenea, în programul de guvernare al PSD este inclusă prima de angajare în agricultură: 1.000 de lei pe lună pentru angajații cu studii superioare în agricultură și în domeniile conexe, 750 de lei pe lună pentru cei cu studii medii și 500 de lei pentru cei fără studii.

De asemenea, 250 milioane de euro, din fonduri europene, sunt destinate pentru minimum 4.000 de tineri care doresc să devină fermieri și se instalează pentru prima oară în agricultură.

Guvernul condus de premierul PSD Marcel Ciolacu a alocat în acest an un buget istoric pentru agricultura românească: reprezentând peste 2% din Produsul Intern Brut.

 

Comandat de Partidul Social Democrat – Organizația Județeană Alba / Executat de UNIREA PRES SRL – portal online: https://www.zlatnainfo.ro. Cod mandatar financiar coordonator: 11240017


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Zlatna Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

zlatnainfo, stiri zlatna, informatii zlatna