Rămâi conectat

Învățământ-Cultură

S-a încheiat prima ediție a Festivalului Internaţional de Film Etnografic de la Zlatna. Vezi câștigătorii

zlatnainfo.ro

Publicat

în

Prima ediţie a Festivalului Internaţional de Film Etnografic de la Zlatna s-a încheiat duminică, 16 iunie, cu decernarea premiilor festivalului, acordarea de diplome tuturor satelor participante la parada portului popular şi un minunat spectacol folcloric. Au fost acordate 10 premii din cele 13 aflate în concurs şi două premii speciale, respectiv Premiul pentru „Atitudine” şi Premiul „Păcală”.

festivitate-premiere-festival-film-etnografic-zlatnaPremiul pentru cel mai bun film etnografic a fost acordat filmului „De la spicul de grâu, la pictură” / „Od zrna do slike” – producător: – HRT – Televiziunea croata, Olimp şi Atalanta, scenariu şi regia: Branko Istvancic. Reprezentantul juriului din partea Radio România International a acordat un premiu special, pentru „Cea mai originală muzică de film”, filmului „Mehedinţi – din legendă în prezent”. Filmul „Sanvasaiul la Galda de Jos”, în regia lui Marinela Baba a primit “Premiul publicului”.

Ultima zi a Festivalului Internaţional de Film Etnografic (F.I.F.E) Zlatna a început cu discursul primarului oraşului Zlatna, Silviu Ponoran, care a mulţumit cetăţenilor oraşului pentru implicarea deosebită în cadrul evenimentelor festivalului. S-au acordat diplome pentru toate satele aparţinătoare oraşului, care au participat alături de preoţi la parada portului popular, iar o diplomă specială au primit soţii Elena şi Gabriel Boholţ pentru efortul deosebit depus în organizarea şi derularea festivalului. Stadionul din Zlatna a fost aproape neîncăpător datorită asistenţei care a participat la această ultimă zi a festivalului.

Ulterior, o slujbă oficiată de preoţii din Zlatna a întregit şi binecuvântat întregul eveniment. Programul artistic a fost deschis de către preşcolarii Grădiniţei „Peştişorul de Aur” din Zlatna, cu un moment artistic „decorat cu umbreluţe”, pe acordurile celebrei melodii „Singing in the Rain”.

A urmat rapsodul local Aurelian Plăcintă, acompaniat de ansamblul Casei de Cultură „Horia Popescu”, din Zlatna. În acordurile muzicii antrenante a urmat un moment al copiilor din ansamblul „Mugurelul” din satul Feneş, pregătiţi de d-na. Felicia Bălşan – o cunoscută interpretă de muzică populară din Zlatna. Tot din satul Feneş a încântat apoi asistenţa Mihaela Gherman.

Căluşarii din zonă, reuniţi într-un singur mare ansamblu, au jucat pe iarba stadionului, primiţi cu aplauze de întreaga asistenţă. Feneşul se pare că în această seară a deţinut supremaţia, mai ales că pe scenă a încântat auditoriul cu ritmurile zlătnene şi Felicia Bălşan.

Cei prezenţi s-au bucurat de fiecare moment al festivalului şi, evident, cel mai aşteptat moment a fost decernarea premiilor festivalului.

Premiile Festivalului Internaţional de Film Etnografic, Ediţia I

Juriul primei ediţii a Festivalului Internaţional de Film Etnografic (F.I.F.E.) Zlatna, alcătuit din Geo Saizescu – preşedinte, Al. G. Croitoru, Calin Caliman, Horia Barna, Sebastian Papaiani, Claudia Motea, Marian Stere, Marcel Negruti, Nicolae Clonta, Malina Dragnea, Horia Tanislav, a stabilit următorul palmares:

1. Premiul pentru cel mai bun film etnografic „Marele premiu” – „De la spicul de grâu, la pictură” / „Od zrna do slike” – producator: – HRT – Televiziunea croata, Olimp si Atalanta, scenariu si regia: Branko Istvancic

2. „Premiul juriului”: – „Mehedinţi – From legend to present” / „Mehedinti – din legenda în prezent”, producator executiv : Radu Tora, director de proiect : Constantin Gherghe, director de imagine: Raoul Ventel, editor film: Florian Ardelean, muzica: Robert Precup, Alexandru Parocescu

3. „Premiul publicului”: – „Sanvasaiul la Galda de Jos”, regia: Marinela Baba

4. Premiul pentru „Cel mai bun film străin”: – „Ruse”, Bulgaria, regizor: Branimir Popov

5. Premiul pentru „Cea mai bună regie a unui film românesc”: – Cristi Toporan pentru filmul „Pâinea la test”

6. Premiul „Păcală”: – „Drumul spre Europa”, regizor Valeru Ciurea

7. Premiul pentru „Cea mai bună imagine a unui film românesc”: – „Talmaciu”, realizator Rodica Pavel

8. Premiul pentru „Atitudine”: – „Imposibila întoarcere”, realizator Valeru Ciurea, imagine: Maria Ciurea

9. Premiul pentru „Cea mai bună coloană sonoră a unui film românesc”: – „Drumul spre Europa”, realizator Valeru Ciurea

10. Premiul pentru „Cel mai bun montaj de film”: -„Maramureş”, realizator Gabriela Dima

11. Premiul pentru „Cel mai bun film etnografic 3D”: -„Culegătorii de folclor”, regia: Gabriel Boholt, scenariu Elena Boholt

12. „Premiul Junior”: – „Mugur de tradiţie”, realizator: absolvenţii cursurilor de operatorie, regie şi montaj din cadrul Centrului artelor vizuale Zlatna, jud. Alba

13 . Premiul Radio România Internaţional pentru „Cea mai originală muzică de film”: – „Mehedinţi – From legend to present” / „Mehedinţi – din legendă în prezent”,  – producător executiv: Radu Tora, director de proiect: Constantin Gherghe, director de imagine: Raoul Ventel, editor film: Florian Ardelean, muzica: Robert Precup, Alexandru Parocescu

FOTO: Lili Ghirişan


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Zlatna Info și pe GOOGLE NEWS


Învățământ-Cultură

TESTE de ANTRENAMENT Evaluare Națională 2023 din anii trecuți | zlatnainfo.ro

zlatnainfo.ro

Publicat

în

TESTE de ANTRENAMENT Evaluare Națională 2023 și anii trecuți, la română și matematica pentru elevii de clasa a 8-a | zlatnainfo.ro

Pentru a fi pregătiți pentru Evaluarea Națională 2023, elevii ar trebui să știe că examenul va fi format din două probe scrise și o probă orală, la care vor fi evaluate abilitățile lor la Limba și literatura română, Matematică și Limba și literatura maternă.

De asemenea, este important să rețină că notele obținute la Evaluarea Națională vor fi folosite pentru admiterea în liceu. În funcție de notele obținute, elevii pot fi admisi în liceul dorit sau nu. Prin urmare, este important să se pregătească în mod corespunzător pentru examen.

Vezi aici: Subiecte EVALUARE NAȚIONALĂ

Pentru a se pregăti, elevii ar trebui să ia în considerare următoarele sfaturi:

– Studiați materiile și utilizați resurse suplimentare, precum manualele școlare și ghidurile de studiu.

– Învațăți să gestionați timpul eficient, astfel încât să puteți răspunde la toate întrebările din timpul alocat.

Citește și: Modele de SUBIECTE la Evaluarea Națională din anii trecuți

– Faceți exerciții practice și teste de antrenament pentru a vă familiariza cu formatul examenului și pentru a vă consolida cunoștințele.

– Aveți grijă de sănătatea voastră fizică și mentală, astfel încât să puteți fi în cea mai bună formă în timpul examenului.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Zlatna Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

Modele de SUBIECTE la BACALAUREAT din anii trecuți | zlatnainfo.ro

zlatnainfo.ro

Publicat

în

BACALAUREAT 2023: Modele de SUBIECTE și BAREME, la română, matematică și proba la alegere | zlatnainfo.ro

Examenul de Bacalaureat este un examen național final, care se susține de către elevii de liceu în România.

Acesta reprezintă un moment important în viața tinerilor, fiind o confirmare a cunoștințelor acumulate de-a lungul anilor de studiu, dar și o poartă de intrare în învățământul superior.

Vezi: Modele de SUBIECTE la BACALAUREAT

În acest articol, vom discuta despre examenul de Bacalaureat în general, cum este structurat și ce trebuie să știi pentru a-l lua cu brio.

Structura examenului

Examenul de Bacalaureat este format din trei probe obligatorii și o probă la alegere, fie din domeniul matematică-informatică, științele naturii sau filologie.

Cele trei probe obligatorii sunt:

  1. Proba scrisă la Limba și Literatura Română – această probă are loc în prima zi de examen și constă într-un subiect care conține un text literar sau non-literar și trei cerințe de analiză și interpretare. Această probă are o pondere de 50% în nota finală.
  2. Proba scrisă la o disciplină de profil – această probă are loc în a doua zi de examen și constă într-un subiect la una dintre materiile studiate în clasele a XI-a și a XII-a, în funcție de profilul liceului (matematică-informatică, științele naturii sau filologie). Această probă are o pondere de 30% în nota finală
  3. Proba orală la Limba și Literatura Română – această probă are loc în ultima zi de examen și constă într-o prezentare a unui text studiat în cadrul programelor școlare, urmată de o discuție cu profesorii evaluatori. Această probă are o pondere de 20% în nota finală
  4. Proba la alegere constă într-un subiect la una dintre materiile studiate în clasele a XI-a și a XII-a, care poate fi ales din domeniul matematică-informatică, științele naturii sau filologie. Această probă are o pondere de 30% în nota finală și poate fi susținută atât în forma scrisă, cât și în cea orală.

Citește și: Modele de SUBIECTE la Evaluarea Națională din anii trecuți

Sfaturi utile pentru a trece examenul de Bacalaureat

  1. Învață să citești cu atenție – Multe dintre subiecte sunt formulate într-un mod complicat și cu multiple întrebări, așa că trebuie să înveți să citești cu atenție și să înțelegi exact ce se cere în fiecare cerință.
  2. Învață să formulezi un răspuns coerent – Indiferent de proba la care susții examenul, este important să înveți să formulezi un răspuns coerent și argumentat. Nu te limita la a scrie doar răspunsuri scurte sau la a enumera fapte și teorii, ci încearcă să argumentezi și să dezvolți cât mai mult fiecare idee.
  3. Încearcă să înveți notiuni din toate domeniile – Chiar dacă te simți mai încrezător într-un anumit domeniu, nu uita că vei avea de ales o probă la alegere, așa că încearcă să înveți câte ceva din toate domeniile pentru a avea mai multe opțiuni la examen.
  4. Fii pregătit pentru proba orală – Probabil cea mai stresantă probă a examenului, proba orală la Limba și Literatura Română necesită pregătire și încredere în sine. Încearcă să înveți cât mai multe despre textul pe care îl prezinți și să te gândești la cât mai multe întrebări posibile, astfel încât să fii pregătit pentru orice.
  5. Fii atent la ortografie și la gramatică – Chiar și cele mai bune idei și argumente pot fi discreditate de greșeli gramaticale sau de ortografie. Încearcă să fii atent la aceste aspecte și să îți corectezi lucrările înainte de a le preda.
  6. Nu te lăsa descurajat de emoții – Este normal să fii emoționat înainte și în timpul examenului, dar nu lăsa aceste emoții să îți afecteze concentrarea și performanța. Încearcă să îți păstrezi calmul și să te concentrezi asupra sarcinii de la îndemână.

Examenul de Bacalaureat reprezintă un moment important în viața tinerilor și necesită o pregătire temeinică și o atitudine pozitivă.

Respectând timpul alocat, învățând notiuni din toate domeniile și fiind atent la ortografie și la gramatică, ai toate șansele să treci cu brio examenul de Bacalaureat și să ai o poartă deschisă către învățământul superior.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Zlatna Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Învățământ-Cultură

Modele de SUBIECTE la Evaluarea Națională din anii trecuți | zlatnainfo.ro

zlatnainfo.ro

Publicat

în

EVALUARE NAŢIONALĂ 2023: Modele de SUBIECTE și BAREME, la română și matematică pentru elevii de clasa a 8-a | zlatnainfo.ro

Evaluarea Națională reprezintă examenul cel mai important pentru absolvenții clasei a VIII-a, el determinând la ce liceu vor urma elevii să își continue studiile, în următorii ani de pregătire.

Programele de examen pentru disciplinele limba şi literatura română, matematică, limba şi literatura română pentru şcolile şi secţiile cu predare în limba maghiară, limba şi literatura maghiară maternă, limba şi literatura germană maternă, limba şi literatura sârbă maternă, limba şi literatura slovacă maternă, limba şi literatura croată maternă, limba şi literatura italiană maternă, limba şi literatura rromani maternă, limba şi literatura ucraineană maternă.

Vezi aici: Modele de SUBIECTE Evaluare Națională 2023

Disciplinele la care se susțin probe pentru Evaluarea Națională pentru elevii clasei a VIII-a sunt:

  • Limba și literatura română
  • Limba și literatura maternă — doar pentru elevii aparținând minorităților naționale care au urmat cursurile gimnaziale în limba maternă
  • Matematică

Limba și literatura română are, în cadrul evaluării naționale de la finalul clasei a VIII-a, statut de disciplină obligatorie.

Proba de evaluare de limbă și literatură română se face după două tipuri de conținut, combinate într-o singură foaie de examen, după cum urmează:

Unitățile de conținut care privesc domeniul limba română au în vedere abordarea funcțională și aplicativă a elementelor de construcție a comunicării, cu accent pe identificarea rolului acestora în construirea mesajelor și pe utilizarea lor corectă și adecvată în propria exprimare scrisă. Sarcinile de lucru vizează exerciții de tip analitic (de recunoaștere, de grupare, de motivare, de descriere, de diferențiere) și de tip sintetic (de modificare, de completare, de exemplificare, de construcție), de subliniere a valorilor stilistice și de evidențiere a aspectelor ortografice și de punctuație, în situațiile care impun o asemenea abordare.

Unitățile de conținut ale domeniului lectură prezintă sarcini de lucru care implică cerințe care privesc înțelegerea unui text dat, literar sau nonliterar (identificarea ideilor principale, a unor trăsături generale și particulare ale textului și exprimarea unui punct de vedere asupra acestora etc.), precum și redactarea de către elev a unor compuneri vizând scrierea despre un text literar sau nonliterar (rezumat, caracterizare de personaj, comentarea sumară a unor secvențe, identificarea ideilor principale, exprimarea unui punct de vedere privind ideile sau structurarea textului etc.).

De asemenea, sarcinile de lucru vor avea în vedere evaluarea competențelor de redactare a unor texte argumentative (exprimarea argumentată a unui punct de vedere privind textul studiat sau la prima vedere, motivarea apartenenței la un gen literar sau la o specie literară), reflexive și imaginative (compuneri care presupun exprimarea propriilor sentimente, evidențierea trăsăturilor unui obiect într-o descriere, scurte narațiuni, continuarea logică a unor dialoguri etc.)

În cadrul Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a, matematica are statut de disciplină obligatorie. Programa după care se realizează subiectele este cea din Ordinul Ministerului Educației Naționale nr. 4431/29.08.2014.

Competențele generale evaluate de către evaluarea la matematică sunt:

  • Identificarea unor date și relații matematice și corelarea lor în funcție de contextul în care au fost definite;
  • Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunțuri matematice;
  • Utilizarea algoritmilor și a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situații concrete;
  • Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situații concrete și a algoritmilor de prelucrare a acestora;
  • Analizarea și interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situații-problemă;
  • Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoștințelor din diferite domenii.
  • Elevilor aparținând minorităților naționale care au urmat în limba maternă cursurile disciplinelor la care se susțin probe li se asigură subiectele de matematică atât în limba în care au studiat cât și în limba română.

 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Zlatna Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

zlatnainfo, stiri zlatna, informatii zlatna