Rămâi conectat

Administrație

Finanțare europeană pentru construcția unei case de cultră multifuncționale și modernizarea străzii Morilor din Zlatna

zlatnainfo.ro

Publicat

în

Un proiect „doi în unu”, care îmbină construirea unei case de cultură impunătoare cu modernizarea străzii Valea Morilor, se numără printre prioritățile primarului orașului Zlatna, Silviu Ponoran.

Edilul a explicat pentru ziarulunirea.ro că speră ca această investiție complexă, realizată din fonduri europene, începută deja de câțiva ani, să fie dusă la bun sfârșit, transformând atât centrul cultural al orașului, cât și una dintre cele mai vechi zone din localitate.

• Casa de Cultură multifuncțională: spectacole de teatru, proiecții de film sau concerte simfonice

Casa de cultură reprezintă componenta principală a proiectului „2 în 1”. Potrivit edilului, lucrările la sală au fost realizate din fondurile existente în cadrul proiectului, însă pentru finalizarea completă este necesară o finanțare suplimentară de aproximativ 35 de milioane de lei.

„Am refăcut studiul de fezabilitate și mai este nevoie de 35 de milioane de lei pentru a o duce la bun sfârșit. Conform Ordonanței 36 din 2013, aceste obiective trebuie finalizate până la sfârșitul exercițiului bugetar, adică până la 31 decembrie 2026. În caz contrar, suntem obligați să returnăm finanțarea, iar aici vorbim de 5 milioane de euro”, a explicat Ponoran.

El a precizat că, deși investiția inițială a fost de 5 milioane de euro, suma nu putea acoperi o construcție de asemenea importanță: „Inițial, proiectul era gândit ca o hală, dar noi nu facem un cămin cultural, ci o adevărată sală de spectacole, potrivită pentru un oraș cu tradiție istorică precum Zlatna, locul unde, în 1782, a fost descoperit teluriul. Mozart, atunci când a compus Flautul fermecat, s-a inspirat din această descoperire făcută la Zlatna”, a subliniat primarul.

Silviu Ponoran a mărturisit că își dorește ca inaugurarea sălii să aibă loc chiar cu opera „Flautul fermecat”.

Noua Casă de cultură ar urma să fie multifuncțională, deoarece va putea găzdui spectacole de teatru, proiecții de film, reprezentații de operă și concerte simfonice. „Nu este doar o simplă sală, ci un complex complet, cu cabine pentru actori dispuse pe trei niveluri, cu fosă pentru orchestră și toate dotările necesare unui edificiu modern de spectacol. Are 400 de locuri, o capacitate perfect adaptată pentru Zlatna”, a adăugat primarul.

• Modernizarea străzii Valea Morilor, una dintre cele mai vechi din Zlatna

Valea Morilor este o stradă cu o zonă îngustă, motiv pentru care, încă din faza de proiectare, s-a avut în vedere regularizarea albiei și construirea unei pasarele pietonale: „Este o zonă în care trăiesc mulți dintre băștinașii Zlatnei”, a precizat primarul.

Strada prevăzută în proiect face legătura între satele Vâltori și Runc. Modernizarea se va realiza până în satul Vâltori inclusiv, întrucât porțiunea de drum care urmează este încadrată ca drum forestier. Administrația locală a încercat să revendice această porțiune și să o includă într-un proiect de modernizare, însă instanțele nu au recunoscut dreptul de proprietate, chiar dacă Primăria figurează ca proprietar tabular, potrivit edilului.

O sentință definitivă a Curții de Apel Alba, pronunțată în urmă cu mai mulți ani a împiedicat astfel modernizarea completă a drumului. În prezent, zona vizată de proiect are aproximativ 5 kilometri, dintre care 3,6 kilometri fac parte din obiectivul actual, iar 2,4 kilometri reprezintă pasarela pietonală. „Un specialist mi-a spus că ar putea fi cea mai lungă pasarelă în consolă din Europa. Nu știu sigur dacă este așa, dar oricum este o realizare importantă”, a menționat Silviu Ponoran.

• Nevoie de fonduri suplimentare pentru realizarea proiectului „doi în unu”

Proiectul Casei de cultură din Zlatna are nevoie de finanțare suplimentară pentru a putea fi realizat în întregime. Silviu Ponoran a explicat că, deși lucrările sunt momentan blocate din lipsă de fonduri, există soluții legale și administrative care pot asigura finanțarea necesară pentru finalizarea investiției. „Nu cred că Guvernul României își dorește să returnăm 5 milioane de euro, având în vedere că este vorba de un proiect complex, format din două componente: sala de spectacole și strada Valea Morilor”, a explicat acesta.

Primăria Zlatna a demarat deja procedura de licitație cu clauză suspensivă, lucru care permite selectarea constructorului înainte de obținerea finanțării, astfel încât, atunci când se va obține finanțarea, constructorul să poată începe lucrările la scurt timp după.

Primarul s-a arătat optimist în privința găsirii unei soluții, menționând că a avut deja discuții cu reprezentanți ai Ministerului Dezvoltării, Ministerului de Finanțe și Companiei Naționale de Investiții.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Zlatna Info și pe GOOGLE NEWS


Administrație

De marți, 16 iunie 2026, se redeschide circulația pe centura ocolitoare a orașului Zlatna

zlatnainfo.ro

Publicat

în

Începând de marți, 16 iunie 2026, de la ora 9:00, circulația rutieră pe varianta ocolitoare a orașului Zlatna va fi redeschisă.

Anunțul a fost făcut de reprezentanții Primăriei Zlatna în după amiaza zilei de astăzi, 15 iunie 2026.

„Pentru fluidizarea traficului și creșterea siguranței participanților la trafic, circulația autovehiculelor de mare tonaj (trafic greu) prin oraș rămâne restricționată, acestea urmând să utilizeze varianta ocolitoare. Vă mulțumim pentru înțelegere și îi rugăm pe toți participanții la trafic să respecte semnalizarea rutieră și regulile de circulație”, au precizat reprezentanții Primăriei Zlatna.

Centura ocolitoare a Zlatnei (DC 78), inaugurată inițial în 1985, are aproximativ 5,6 km, dar lucrările de reabilitare finalizate au vizat doar o porțiune de circa 3,4 km.

Proiectul a fost finanțat prin programul „Anghel Saligny”, cu o valoare de aproximativ 16 milioane de lei, și a fost început în 2023.

Lucrările au freprezentat cea mai amplă reabilitare din ultimii 40 de ani, iar scopul principal a fost ca drumul să poată prelua din nou traficul greu de tranzit (camioane de peste 7,5 tone), care până acum a circulat uneori prin oraș.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Zlatna Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Administrație

Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Zlatna va fi reabilitată

zlatnainfo.ro

Publicat

în

Primăria Zlatna a lansat în cursul zilei de marți, 2 iunie 2026, în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP), procedura de contractare prin licitație publică a execuției lucrărilor afarente obiectivului de investiții „Conservare-restaurare Biserica „Adormirea Maicii Domnului”, oraș Zlatna”.

Valoarea totală estimată a contractului propus este de 10.154.082 lei (echivalentul a 1,93 milioane euro), fără TVA. Data limită pentru primirea ofertelor este 24 iunie 2026.

Atestată documentar la anul 1424, Biserica „Adormirea Maicii Domnului” Zlatna, este unul dintre monumentele istorice, pe nedrept, prea puțin cunoscute.

Este cea mai veche biserică din Zlatna și este considerată „lăcașul de cult românesc la care se remarcă cel mai substanțial aport al stilului gotic”, se arată pe site-ul Museikon Alba Iulia. Biserica este monument istoric de arhitectură de importanță națională, pentru restaurarea căruia Primăria Orașului Zlatna a semnat cu Agenția pentru Dezvoltare Regională Centru un contract de finanțare nerambursabilă.

Contractul „Conservare-restaurare Biserica Adormirea Maicii Domnului Zlatna” este finanțat prin intermediul Programului „Regiunea Centru” 2021 – 2027, Prioritatea: 8. „O regiune atractivă”, Acțiunea: 8.2 – Dezvoltare urbană integrată prin regenerarea spațiilor publice, punerea în valoare a patrimoniului, infrastructurii culturale și a potențialului turistic din orașele Regiunii Centru. Valoarea totală a proiectului este de 17.792.340,24 lei din care suma nerambursabilă este de 15.123.489,20 lei.

• Monument de importanță națională

Biserica „Adormirea Maicii Domnului” este monument de importanță națională, categoria A și este înscris în LMI 2015 a județului Alba la nr. 650, având cod AB-II-m-A- 00400. Acest monument este un exemplu rar de biserică românească zidită în stil gotic în prima jumătate a secolului al XV-lea, probabil 1424.

Așa cum atestă inscripțiile descoperite cu ocazia unei renovări din anul 1744: „(…) s-au zidit această sfântă biserică, dintâi cu tinda până la mijlocul zidululu (sic!), cu toată chieltuiala dumnealui jupanului Stănislav (sic!) Hraboru i jupanița ego Anca, și păntru acest lucru cât arată mai sus s-au aflat chieltuiala cinjsprăzeace sute de florinț; și murind, au rămas neisprăvit(ă). Iar la an 1696 atuncea s-au apuca(t) jupanu Dobra Anghel și cu jup(a)nu Iacov Ioanăș și au zidit-o cu toată chieltuiala dumnealor: bolta tinzii și turnul; și s-au făcut chieltuiala (…)”.

Restul de cel puțin două rânduri și jumătate de text nu s-a mai păstrat, dar cronica continuă cu: „În an 1744 au răpăosat jupânu Roșca Ion și au lăsat bisearecii doao sute și 50 de florinți pentru zugrăvitu aceștii sf(in)te bisea(ri)ci, ca să fie ctitor și să(-l) pomenească la sfânta liturghie. Zugrăvitu-s-au această sfântă bisearică în zilele înălțatei crăesie Mariei Tereziei (… ) (fii)nd vlădica (…) (I)nochientie de Sadu (…); ostenitor și îndemnător și ctitor acestui lucru la ziditul oltariului și la zugrăvitul besearecii au fost Popa Ivan i sin ego Popa Pătru”.

În 1937 a fost renovat exteriorul și s-au efectuat picturi noi în biserică, context în care au fost scoase la iveală și curățate o serie de picturi vechi, documentate de Virgil Vătășianu. Intervențiile recente au avut însă cel mai mare impact.

Astfel, în 1993-1998, a avut loc o renovare masivă: s-a refăcut pictura din interior, au fost puse în valoare unele elemente (portalul sudic, ferestrele tâmplei), s-au introdus sisteme de apă potabilă și gaz metan. Intervențiile au fost însă agresive, elemente ale vechilor picturi fiind acoperite sau completate de artiștii contemporani. În plus au apărut degradări ale tencuielilor exterioare, acoperișului, fisuri ale zidăriei, deteriorări ale elementelor de piatră.

• Obiectivele intervenției

În cadrul proiectului se va repara acoperișul, se vor efectua lucrări de consolidare a zonelor de zidărie dislocată, un dren perimetral, hidroizolații exterioare, restaurarea componentelor artistice din piatră inclusiv tratarea biologică, se vor înlocui instalațiile de alimentară cu apă potabilă și canalizare pluvială și se vor executa lucrări de amenajare exterioară, inclusiv marcarea în exterior a urmelor ruinelor descoperite în cadrul cercetării arheologice pentru evidențierea fazelor de construcție și instalație de iluminat arhitectural.

Prin organizarea unor evenimente și activități culturale și sociale, biserica va deveni un spațiu multicultural care va oferi u spațiu optim pentru organizarea diferitelor activități și evenimente, precum lansări de cărți, concerte de muzică clasică, activități de informare privind monumentul istoric cu scopul descoperirii istoriei monumentului și al orașului etc.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Zlatna Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Administrație

Două blocuri independente energetic, construite pentru tinerii specialiști care vor alege să profeseze în Zlatna

zlatnainfo.ro

Publicat

în

În acest zile, la Zlatna se lucrează în ritm alert la construirea celor două blocuri pentru specialiști, pe care administrația locală intenționează să le pună la dispoziția medicilor, profesorilor și altor tineri care vor alege să profeseze în oraș.

„Se lucrează, este a doua firmă care lucrează, primii au renunțat și am relicitat, dar se lucrează bine. Este vorba de două blocuri pentru specialiști, medici, dascăli, ce va fi nevoie”, a declarat primarul Zlatnei, Silviu ponoran, pentru ziarulunirea.ro.

Noile blocuri vor fi complet independente energetic, fiind dotate cu pompe de căldură, panouri fotovoltaice și panouri solare: „Structura blocurilor este din lemn, cu fundații normale din beton și vor avea parter și două niveluri. Vor fi câte 6 apartamente în fiecare bloc, iar investiția se ridică la suma de 6.500.000 lei”, mai spune edilul de la Zlatna.

Investiția este esențială pentru dezvoltarea orașului Zlatna, un oraș care, în ultimii ani, a început să prindă avânt într-un ritm tot mai vizibil: „Este o investiție benefică, mai ales că săptămâna viitoare sper să putem face recepția la spital. Acolo vor fi câteva zeci de oameni care vor munci și dacă vor veni medici la noi în oraș, vor avea nevoie de locuințe. În acest fel, o să avem posibilitatea să le punem la dispoziție aceste blocuri pe care vrem să le finalizăm până la sfârșitul anului 2026”, a mai menționat Silviu Ponoran.

Lista de investiții la Zlatna este destul de lungă, cuprinzând 52 de obiective, creșa și blocurile pentru specialiști fiind în aceeași zonă, care va fi amenajată pentru ca lumea să se simtă bine, iar Zlatna să fie atractivă pentru oricine.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Zlatna Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

zlatnainfo, stiri zlatna, informatii zlatna