Actualitate
Avarie la rețeaua de apă din Zlatna și Galați, provocată de un utilaj de constricții
O parte din locuitorii din orașul Zlatna și locuitorii din localitatea Galați au rămas joi, 27 frebruarie 2025, fără apă potabilă după ce un utilaj de construcții a lovit conducta principală de alimentare cu apă potabilă.

„SC APA CTTA SA – Sucursala Alba Iulia anunță întreruperea furnizării apei potabile în localitatea Galați, din cauza unei avarii provocată pe coloana principală. Echipa de intervenție este la fața locului, depunând toate eforturile pentru remedierea avariei în cursul zilei de astăzi.
De asemenea, este anunțată întreruperea furnizării apei potabile și pe strada Calea Moților din localitatea Zlatna, din cauza unei avarii provocată de constructorul care lucrează la infrastructură. Echipa de intervenție este la fața locului, depunând toate eforturile pentru remedierea avariei.
La reluarea furnizării apei potabile, este posibil să apară depășiri ale parametrului turbiditate, în acest caz rugăm clienții să utilizeze apa numai în scopuri menajere.
Eventualele perturbații și zonele în care apar acestea trebuie semnalate imediat la numărul de telefon: 0733334883, în vederea intervenției.
Vă mulțumim pentru înțelegere și ne cerem scuze pentru disconfortul creat!”, a transmis APĂ CTTA Alba.

Actualitate
Bărbat de 35 de ani din Zlatna reținut de polițiști, după ce a condus băut și fără permis un autoturism cu care a provocat un accident rutier pe centura ocolitoare a orașului
Duminică, 7 iunie 2026, în jurul orei 18.30, polițiștii din Zlatna au fost sesizați cu privire la faptul că, pe raza orașului, a avut loc un eveniment rutier.

Din verificările efectuate de polițiștii deplasați la fața locului, a reieșit că, un bărbat, în vârstă de 35 de ani, din Zlatna, în timp ce conducea un autoturism, pe varianta ocolitoare a orașului Zlatna, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare și s-a răsturnat pe partea carosabilă, rezultând doar pagube materiale.
În urma testării conducătorului auto, cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,61 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital, în vederea stabilirii alcoolemiei, iar din verificările efectuate de polițiști, a reieșit că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
Față de acesta, a fost luată măsura reținerii, pentru 24 de ore, fiind cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice și conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
Actualitate
Amenzi de peste 3.400 de lei aplicate de polițiști, în urma unei acțiuni cu efective mărite organizată pe raza orașului Zlatna
Sâmbătă, 6 iunie 2026, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Zlatna au desfășurat o acțiune, pe raza orașului, care a avut drept scop menținerea unui climat de siguranță publică și prevenirea faptelor săvârșite cu violență.

În cadrul activităților desfășurate, au fost efectuate, prin intermediul aplicației eDAC, 93 de verificări de persoane și 29 de verificări de autovehicule, pentru a preveni și combate posibile fapte ilegale.
Au fost constatate 10 abateri de natură contravențională, care au fost sancționate cu amenzi în valoare totală de 3.405 lei.
În cadrul acțiunii, a fost verificat un deținător de arme și au fost consiliate 8 persoane aflate în situații conflictuale, pe linia violenței domestice, combaterea violenței domestice fiind un obiectiv prioritar al Poliției Române.
La acțiune au participat jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean „Avram Iancu” Alba.
Aceste acțiuni vor continua și în perioada următoare.
Actualitate
Bărbat de 46 de ani din Zlatna reținut de polițiști, după ce a condus cu o alcoolemie de 1,08 mg/l și a provocat un accident rutier pe DN 74
În noaptea de 16/17 mai 2026, polițiștii din Zlatna au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 46 de ani, din Zlatna, care este cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice.

Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, la data de 16 mai 2025, în jurul orei 23.35, bărbatul a condus un autoturism, pe DN 74, în orașul Zlatna, iar la un moment dat, ar fi pătruns pe sensul opus de mers, intrând în coliziune cu un autoturism parcat corespunzător, în afara părții carosabile.
În urma evenimentului, au rezultat doar pagube materiale.
Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, care a indicat valoarea de 1,08 mg/litru alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
Din Județacum 2 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | zlatnainfo.ro
Din Județacum 2 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | zlatnainfo.ro
Mondenacum 2 luniMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | zlatnainfo.ro
Actualitateacum 2 luniNume de femei și bărbați care se sărbătoresc de Florii 2026 | zlatnainfo.ro
Actualitateacum 3 luniO șoferiță de 53 de ani din Zlatna a accidentat mortal un biciclist pe DJ 706B, în localitatea hunedoreană Stejărel
Actualitateacum 2 luniColiziune între un autoturism și o autoutilitară, pe strada principală din Feneș
Actualitateacum 2 luniTrei bărbați au fost reținuți de polițiști, în urma unui conflict spontan izbucnit într-un local public din Zlatna
Sportacum 3 luniSâmbătă, 28 martie 2026, are loc cea de-a II-a ediție a concursului de alergare montană „SĂ-RUN-I Trail Race„ de la Zlatna



















