Rămâi conectat

Știri din zonă

Locuitorii comunei Meteș au adus un ultim omagiu celui care le-a fost primar aproape 5 ani de zile

zlatnainfo.ro

Publicat

în

Primarul comunei Meteș, Dan Cosmin Opruța, este înmormântat astăzi, 30 ianuarie 2021, după ce viața acestuia s-a sfârșit mult prea repede, la vârsta de doar 38 de ani, în noaptea de 27 spre 28 ianuarie, la Spitalul Târgu Mureș.

Este un moment extrem de greu pentru familia îndoliată, înmormântarea având loc chiar de ziua de naștere a soției primarului.

„Prietenii de pe facebook-ul mă întreabă la ce mă gândesc… Ar trebui să mă întrebe la cine… doar la tine mă pot gândi! Cel care ai fost cel mai „aproapele” meu în cei 14 ani și 4 luni! Azi cineva de acolo de sus te-a chemat la el și a lăsat atâta durere și goliciune în sufletul meu!

Tu nu ai fost doar iubitul și soțul meu, tatăl copilului meu, prietenul meu cel mai bun ai fost cel de la care eu am învățat atât de multe, cel care mi-a șters lacrimile, cel cu care am împărțit cele mai mari bucurii (Albert). Momentul când intrai pe ușă întreaga casă se lumina, parcă orice probleme ar fii existat tu le găseai soluții și reușeai să-mi furi un zâmbet!

Vei rămâne în sufletul meu ca ființa care m-a iubit cel mai mult așa cum mi-ai declarat în ultimele clipe ale vieții tale…..dar eu te voi iubi și voi prețui amintirea ta până când ne vom reîntâlni! Drum lin spre lumină, iubitul meu!”, a scris soția primarului Dan Cosmin Opruță pe pagina de socializare.

Locuitorii comunei au însoțit cortegiul funerar prin comună, ca un ultim rămas bun pentru tânărul edil plecat prea devreme dintrei ei.

Potrivit unor surse acesta era confirmat pozitiv cu noul coronavirus și a fost transferat în cursul zilei de marți la Spitalul Târgu Mureș de la Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia. Din nefericire acesta a fost intubat, având saturația de oxigen de 80% și nu a mai putut fi salvat. Aceleași surse afirmă că fostul primar ar fi stat acasă după ce a fost infectat cu Covid-19, ajungând la spital dor când condiția sa se agravase destul de mult.

Dan Cosmin Opruța era la al doilea mandat de edil al comunei Meteș, după ce fusese ales în 2016, din partea PNL și reales, la alegerile locale din septembrie 2020. Acesta ar fi împlinit luna viitoare 38 de ani.

Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească în pace!


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Zlatna Info și pe GOOGLE NEWS


Știri din zonă

Incendiu izbucnit la camera tehnică a unei locuințe din Ampoița. Intervin pompierii militari din Alba Iulia

zlatnainfo.ro

Publicat

în

Un incendiu a izbucnit, vineri dimineața, la camera tehnică a unei locuințe din Ampoița. Au fost solicitați să intervină pompierii militari din Alba Iulia.

„Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu în loc. Ampoița la iesire din localitate spre Lunca Ampoiței. Din informațiile primite de la apelant, incendiul se manifestă la o locuință. Forte alocate: 2 x autospeciale de stingere cu apă și spumă și 1 x echipaj de prim ajutor”, a transmis ISU Alba.

UPDATE: „Forțele de intervenție au ajuns la locul producerii incendiului. Incendiul se manifestă la o cameră tehnică, pe o suprafață de aproximativ 30 mp. Se intervine pentru stingerea in totalitate a incendiului. Fara victime”, a mai transmis ISU Alba.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Zlatna Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Minor de 17 ani din Tăuți căutat de polițiști și familie, după ce a părăsit domiciliul și nu a mai revenit

zlatnainfo.ro

Publicat

în

Polițiștii din Alba caută un minor care a dispărut din localitatea Tăuți. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.

La data de 15 mai 2026, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos au fost sesizați de către un bărbat, în vârstă de 72 de ani, cu privire la faptul că, în seara zilei de 13 mai 2026, în jurul orei 20.00, nepotul său, SUNZUIANĂ COSMIN IONUȚ, în vârstă de 17 ani, a plecat de la domiciliul său și nu a revenit până în prezent.

Minorul are următoarele semnalmente:

– 1,70 m înălțime;
– Aproximativ 65 de kilograme;
– Păr negru;
– Ochi căprui.

La momentul dispariției, aceasta purta pulover de culoare neagră, pantaloni de culoare neagră și pantofi negri.

Băiatul a fost dat în urmărire, iar polițiștii au demarat, imediat după sesizare, activități de căutare, dar, până în prezent, nu a fost găsit.

Persoanele care pot da informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.

UPDATE: „Minorul a fost identificat pe raza localității Tăuți. Din primele date, acesta nu a fost victima vreunei infracțiuni”, a transmis IPJ Alba.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Zlatna Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Știri din zonă

Tabără de marcare și remarcare a traseelor turistice, în apropiere de Poiana cu Narcise, de la Negrileasa

zlatnainfo.ro

Publicat

în

În acest weekend, comuna Bucium a găzduit cea de-a doua tabără de marcare și remarcare a traseelor turistice organizată în acest an, reunind aproximativ 40 de voluntari (adulți și copii), într-un efort comun dedicat conservării și promovării patrimoniului natural și cultural al zonei.

Tabăra de corturi a fost amplasată în imediata apropiere a Cabanei Negrileasa, situată în proximitatea Poienii cu Narcise de la Negrileasa, unul dintre cele mai spectaculoase obiective naturale din Munții Apuseni.

Într-un cadru natural deosebit, voluntarii Asociației de Turism și Ecologie Trascău Corp Zlatna (dar și voluntari neafiliați unei asociații) au desfășurat activități de marcare și remarcare a traseelor turistice, contribuind la îmbunătățirea infrastructurii montane din zonă.

Pe parcursul taberei, echipele de voluntari au continuat marcarea traseului tematic Via Severvs, identificat prin simbolul triunghi albastru (TA), până în centrul satului Bucium Poieni, traseul care urmează anticul drum roman ce făcea legătura între zonele miniere Zlatna și Bucium. Totodată, au fost montați stâlpi indicatori pe traseul minelor, marcat cu punct roșu (PR), facilitând orientarea turiștilor și accesul către importante obiective istorice și naturale.

Voluntarii au fost împărțiți în mai multe echipe de lucru și au reușit să finalizeze toate sarcinile propuse în timpul estimat. Vremea favorabilă a contribuit la buna desfășurare a activităților, oferind condiții ideale pentru lucrările de teren și pentru spiritul de echipă care a caracterizat întreaga acțiune.

Prin aplicarea de marcaje cu vopsea și intervențiile de remarcare, au fost revitalizate traseele turistice care înconjoară zona Vîlcoi-Negrileasa și fac legătura cu centrul comunei Bucium. Aceste rute oferă vizitatorilor oportunitatea de a descoperi frumusețea autentică a Munților Apuseni, poveștile și legendele locurilor, dar și ospitalitatea oamenilor din zonă.

În centrul comunei Bucium, turiștii pot descoperi elemente culturale și istorice importante, iar dezvoltarea și întreținerea traseelor turistice reprezintă un pas esențial în promovarea patrimoniului local și în susținerea turismului responsabil.

Acțiunea demonstrează încă o dată implicarea comunității și a voluntarilor în protejarea și valorificarea patrimoniului natural al județului Alba, transformând fiecare tabără de marcare într-o investiție în viitorul turismului montan din Apuseni. Acțiunea a fost derulată cu sprijinul Consiliului Județean Alba.

 

Adrian Puiuleț,
președinte Asociația de Turism și Ecologie Trascău Corp Zlatna


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Zlatna Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

Articole Similare

zlatnainfo, stiri zlatna, informatii zlatna